نحوه استفاده از گرمايش کولر گازي هایر در زمستان

در اين مقاله نحوه راه اندازي بخاري کولر گازي يا اصطلاحاً استفاده از کولر گازي در حالت گرمايش آموزش داده مي‌شود.

 

کولر گازي عموماً وسيله سرمايشي نبوده و بعد از توليد هرساله به امکانات آن اضافه‌شده است. يکي از اين امکانات که شديداً مورد استفاده قرار گرفته شده است و کاربردي است استفاده از گرمايش يا قرار دادن کولر گازي در حالتي که بتوان در زمستان براي ايجاد هواي گرم از آن استفاده نمود. در اين مقاله از توضيح اين‌که نحوه کار اين سيستم به چه صورت است خودداري مي‌کنيم و فقط به روش استفاده از آن مي‌پردازيم.

 

قبل از اقدام به راه‌اندازي سيستم گرمايش کولر گازي شما مي‌بايست از اينکه در درجه اول کولر گازي شما داراي اين سيستم هست يا نه مطمئن شويد چون بسياري از مدل‌هاي کولرگازي تک فصله بوده و لزوماً تمامي کولرگازي‌هاي توليدي داراي قابليت سرمايش و گرمايش نيستند.

 

از چه راه‌هايي مي‌توان فهميد که کولرگازي شما گرمايش دارد؟

مراجعه به دفترچه راهنماي کولرگازي که همراه کولرگازي به شما ارائه شده است.

استفاده از گرمايش اين کولرگازي در سال‌هاي قبل

چک کردن برچسب فني دستگاه

 

روي تمامي پنل‌هاي داخلي و خارجي کولرهاي گازي برچسبي درج شده که به برچسب فني يا پلاک دستگاه معروف شده است که در اين برچسب تمام مشخصات کولرگازي نوشته شده و شما با مطالعه‌ي آن به تمامي موارد ازجمله گرمايشي يا سرمايشي بودن کولر گازي به خوبي پي مي‌بريد در اين برچسب‌ها عباراتي مانند Cooling و Heating مشاهده مي‌کنيد که گزينه اول نشان‌گر سرمايشي بودن سيستم و گزينه دوم نشان‌گر گرمايشي بودن سيستم است.

 

البته قابل‌ذکر است که اين موارد براي افراد ناآشنا و مبتدي بوده و درصورتي‌که شما يک تعميرکار کولر گازي باشيد در با يک نگاه به قطعات به گرمايشي يا سرمايشي بودن کولر گازي پي خواهيد برد.

 

بعد از مطمئن شدن از اينکه کولر گازي شما داراي سيستم گرمايش است شما بايد اقدام به راه‌اندازي آن کنيد.

 

بايد دقت داشته باشيد که سيستم گرمايش کولر گازي با سرمايش کمي متفاوت است مثلاً زماني که شما کولر گازي را روي گرمايش يا بخاري آن روشن مي‌کنيد تمام قطعات کولر گازي مثل کمپرسور و ... روشن‌شده و مشغول به کار مي‌شوند ولي فن داخلي تا زماني که گرما به يک حد تعريف‌شده نرسد روشن نخواهد شد و اين زمان بين 2 تا 15 دقيقه متغير است.

يا اينکه بعد از مدتي استفاده از کولر گازي به دليل يخ زدن کندانسور يا پنل بيروني کولر گازي بر روي حالت ديفراست رفته و فن داخلي خاموش مي‌شود و عمليات يخ‌زدايي پنل بيروني انجام مي‌شود که شايد مدتي بين 2 تا 20 دقيقه به طول بيانجامد.

و اينکه کارکرد گرمايش کولر گازي به نکات بسياري مرتبط بوده که در صورت عدم هماهنگي يا خرابي در هر يک از اين بخش‌ها اين سيکل با مشکل مواجه خواهد شد و نياز به تعمير دارد که اين کار از عهده يک تعميرکار متخصص کولر گازي برميايد.